Idén megdupláztuk ingyenes nyári táboraink számát, így a megszokott két budapesti mellett, két debreceni tábort is szerveztünk.
Budapesti táborainkat továbbra is krónikus betegséggel élő és erős szorongással küzdő 8-10 és a 10-12 éves korosztályú gyermekeknek szerveztük. A terápiás hétre kitűzött cél mindkét csoportnál a szorongásoldás, én-erősítés, kortárs kapcsolatok erősítése és a csoportélmény valamint a spontán alkotás örömének megtapasztalása volt. A tanulási nehézséggel vagy betegséggel együtt élő gyerekek esetében fontos volt másságuk elfogadásának segítése.
Az első táborban a 10-12 éves korosztálynál az alkalmazott módszerek a zeneterápia, gyermekpszichodráma és a művészetterápia voltak. A zeneterápia biztosította az egymásra, valamint a foglalkozásra való hangolódást, a gyermekpszichodráma a nehézségek, elakadások felismerését segítette, a művészetterápia, mint eszköz pedig a feldolgozásban játszott szerepet.
A második héten a 8-10 éveseknél a fő módszer a művészetterápia volt. A Mosoly-terapeuták a különböző eszközök kiválasztásánál, és azok kombinálásával arra törekedtek, hogy a hangsúly az alkotás örömén legyen. Alkalmaztak többek között fröcskölős technikát, szövést, hajtogatást, és bekötött szemű firkálást is.
Első debreceni táborunkban olyan 7-10 éves gyerekek vettek részt, akik enyhe szorongásos tünetekkel – beilleszkedési, figyelem vagy tanulási nehézségekkel küzdenek. Náluk a cél az énképük fejlesztése, önértékelésük javítása és az élményhez juttatás volt közösségi tapasztalatok révén. Terapeutáink gyermekpszichodrámával és integratív gyermekterápiás eszköztárral dolgoztak, melyek alkalmazásával a felszabadultság megtapasztalását, a flow élmény megélését tűzték ki célul. A történet-alkotást és a mélyítést a kreatív-alkotó tevékenység szolgálta.
A második debreceni Mosoly-táborban 12-13 éves lányok vettek részt, akiknél életkorukból fakadóan főként a serdülőkori változások, továbbá az önértékelés, a kapcsolódási nehézségek, az énképviselet, a bullying, a kirekesztődés voltak fókuszban. Itt a cél az öngyógyítás segítése volt társas tapasztalatokon és saját élményeken keresztül.
Ezen a nyáron a tavalyi 15-tel szemben már 27 gyermeknek tudtunk egy hetes, ingyenes tábort biztosítani, néhányuknak az itt elkezdett munka ősszel a hosszú távú csoportjainkban folytatódik. Sokuknak ez az egy hét is sokat segített a kitűzött célok eléréshez vezető úton, jó élményekkel gazdagodtak, amit mi sem bizonyít jobban, mint az egyiküktől elhangzott mondat: „Bár ne érne véget soha!”