GYIK

Főoldal | GYIK

Milyen korosztállyal foglalkozik a Mosoly?

A kórházakban a gyerekosztályokon bent fekvő gyerekekkel foglalkoznak a Mosoly-terapeuták. Itt életkorban elég nagy szórással dolgozunk, 1-18 év közötti gyermek egyaránt részt vehet Mosoly-terápiás foglalkozáson.

Kórházon kívüli csoportjainkat és a nyári Mosoly-táborainkat alapvetően óvodás és iskoláskorú gyerekeknek szervezzük.

Hogyan juthat el a gyermekem Mosoly-terápiára?

A kórházi programjainkban a kezelés alatt álló gyerekekkel foglalkozunk. A terápiák résztvevőit az osztályokon dolgozó szakemberek segítségével választjuk ki, hogy leginkább azok a gyermekek részesülhessenek terápiás segítségben, akiknek arra a legnagyobb szükségük van.

A kórházon kívüli hosszú távú csoportos foglalkozásainkra és nyári mesetáborainkra általában a velük foglalkozó kórházi szakemberek ajánlásával jutnak el a gyerekek. Terápiás szakembereink szülői konzultáció alapján döntik el, hogy a gyermeknek megfelelő-e az adott csoport, és milyen területen van szüksége támogatásra. A terápiás folyamat során a terapeuták visszajelzést adnak a gyerekek fejlődéséről a szülőknek.

Lehetőség van arra is, hogy a szülők személyesen keressenek meg bennünket azzal, hogy gyermeküknek terápiás segítségre van szüksége. Hosszú távú csoportjaink jellemzően az év elején és ősszel indulnak, a mesetáborokat nyáron tartjuk, de a jelentkezéseket a programokra egész évben várjuk. Ha már nem lehet csatlakozni a jelenleg futó terápiás csoporthoz, vagy azt szakembereink nem találják megfelelőnek a gyermek számára, várólistára vesszük fel. Ha a későbbiekben indul olyan terápiás program, mely jól illeszkedik a gyermek igényeihez, annak részleteiről tájékoztatjuk a szülőket.

Ha szeretne jelentkezni vagy többet megtudni csoportjainkról, forduljon bizalommal munkatársunkhoz:

Brinner Andrea

brinner.andrea@mosolyalapitvany.hu

+36 30 815 75 77 

Mennyibe kerülnek a Mosoly-terápiák?

A Mosoly Alapítvány terápiás foglalkozásai az érintettek számára térítésmentesek, a programok költségeit támogatásokból finanszírozzuk.

Hogyan biztosítjuk a Mosoly-terápiák szakmaiságát?

Minden terápiás foglalkozásról jegyzőkönyv készül, melyet szigorú adatvédelem mellett dolgozunk fel. Emellett a terapeuták írásos értékelést is készítenek és szóban is értékeljük az egyes programok céljait, eredményeit, az alkalmazott módszereket a Mosolyos és a kórházi szakemberekkel. Ezek a szakmai dokumentumok biztosítják, hogy terápiáinkat folyamatosan tudjuk fejleszteni a legjobb hatás eléréséhez.

Szakmai alapelveink érvényesítését és a szolgáltatások minőségét a Mosoly Kódex szabályozza, mely tartalmazza a terápiás programokban dolgozó szakemberekre, a programok szervezésére, dokumentációjára és mindezek adatvédelmi gyakorlatára vonatkozó elvárásokat. A Mosoly Kódex egyaránt vonatkozik a terápiás munkában részt vevő szakemberekre, az Alapítvány dolgozóira és önkénteseire. Az egészségügyi intézményekkel és a szülőkkel kötött együttműködési megállapodások is összhangban állnak a dokumentummal.

Hogyan választjuk ki a Mosoly programban dolgozó terapeutákat?

A terapeuták kiválasztásában arra törekszünk, hogy az adott célcsoport számára megtaláljuk a legmegfelelőbb szakembereket. Amikor új programot indítunk, az anyagi forrás előteremtése és a résztvevő gyermekek toborzása mellett egy több körös folyamatban válogatjuk ki a leendő Mosoly-terapeutákat. A hozzánk jelentkező szakemberektől először szakmai önéletrajzot kérünk, ezt követően egy személyes beszélgetésre hívjuk őket.

A jelentkezés menetéről itt tud részletesebben tájékozódni.

Hol érhetőek el jelenleg a Mosoly-terápiák?

Jelenleg az ország négy nagyvárosában érhetők el a Mosoly kórházi foglalkozásai. Budapest mellett Debrecenben, Miskolcon és Pécsett dolgoznak Mosoly-terapeuták.

Online csoportos foglalkozásaink azonban már nem köthetők városokhoz. Az online térben végzett terápia nem egy különálló módszer, hanem inkább egy új forma, amelyet eredetileg átmeneti megoldásként vezettük be, hogy áthidaljuk a járványhelyzet okozta lezárásokból fakadó problémákat és biztosítsuk a folyamatos terápiás kapcsolatot.

Az elmúlt évek során felhalmozott szakmai tudásnak és a technikai fejlesztéseknek, képzéseknek köszönhetően mára már több online csoportot indítunk krónikus beteg kamaszoknak.

Hogyan lehetne a mi intézményünkben is Mosoly foglalkozás?

Általában a kórházból érkeznek megkeresések felénk. Ha az anyagi feltételek a Mosoly részéről adottak és a kórházi osztály nyitott a Mosoly módszerekre, tudja biztosítani a terápiához szükséges feltételeket (a kijelölt terápiás idő és tér biztosítása, a terapeuták számára fontos információk biztosítása), akkor elindítjuk a terápiás programot.

A terápiák minden esetben alkalmazkodnak a kórházi osztály rendjéhez, a terápiákon résztvevő gyerekeket és szülőket a helyi szakemberek (pszichológus, orvos vagy nővér) segítségével választjuk ki, így a rendszeres kapcsolattartás elengedhetetlen az osztály dolgozói és a Mosoly terapeuták között. A Mosoly-terapeutáknak el kell sajátítaniuk az osztályon betartandó szabályokat, a kórházi körülményekhez kell igazítaniuk az alkalmazott módszereket. Elsősorban olyan osztályokon indítunk programot, ahol a gyerekek hosszan tartó betegsége megkívánja a folyamatos pszichés támogatást.

Mi a különbség köztünk és a többi, kórházakban található alapítvány között?

A Mosoly terápiák a kórházi osztályokon folyó pszichés támogatást segítik/egészítik ki, melyre a magyar egészségügyben nincs elég kapacitás. Folyamatos szakmai monitoring, szupervízió és képzések mellett végezzük tevékenységünket.

A kreatív alkotást, hangszeres játékot, bábozást a gyerek önkifejezési eszközének tekintjük, amellyel a problémájáról üzen. Ezt terapeutáink értelmezik és reagálnak rá a gyerek számára érthető és elfogadható módon: alkotásban, zenében, mesében. A célunk tehát túlmutat az örömszerzésen, foglalkozásaink a mentálhigiénés ellátás, a lelki gyógyítás szerves részét képezik.

Nem egyetlen kórházhoz vagy kórházi osztályhoz kötődik tevékenységünk, hanem egyszerre több kórházban évek óta folyamatosan jelen vagyunk állandó szakembergárdával.

Csak szakképzett, fizetett szakemberekkel dolgozunk (a terapeuták díjazását, szupervízióját, képzését az alapítvány biztosítja), hogy folyamatosan biztosítani tudjuk a magas színvonalú terápiás szolgáltatást és a folyamatos programfejlesztést.

Kit keressek, ha a gyerekemnek szüksége lenne terápiás támogatásra?

Lehetőség van arra is, hogy a szülők személyesen keressenek meg bennünket azzal, hogy gyermeküknek terápiás segítségre van szüksége. Hosszú távú csoportjaink jellemzően az év elején és ősszel indulnak, a mesetáborokat nyáron tartjuk, de a jelentkezéseket a programokra egész évben várjuk. Ha már nem lehet csatlakozni a jelenleg futó terápiás csoporthoz, vagy azt szakembereink nem találják megfelelőnek a gyermek számára, várólistára vesszük fel. Ha a későbbiekben indul olyan terápiás program, mely jól illeszkedik a gyermek igényeihez, annak részleteiről tájékoztatjuk a szülőket.

Ha szeretne jelentkezni vagy többet megtudni csoportjainkról, forduljon bizalommal munkatársunkhoz:

Brinner Andrea

brinner.andrea@mosolyalapitvany.hu

+36 30 815 75 77

Hogyan tudom követni a Mosoly tevékenységét?

Amennyiben érdekli a Mosoly tevékenysége, kérjük kövessen minket az Ön számára leginkább kedvelt social media felületen: Facebook, Instagram, LinkedIn.

Vagy iratkozzon fel a havi rendszerességgel küldött hírlevelünkre itt.

Hogyan tudhatok meg többet a Mosoly terápiás munkájáról?

Amennyiben érdekli a Mosoly Alapítvány terápiás szakmai munkája, akkor érdemes feliratkozni a Mosolyblogra itt vagy Spotify-on követni a Mosoly-pont podcast sorozatot.