Mosolyblog

Írások a Mosoly Alapítvány mese- és művészetterápiás foglalkozásairól, szakmai munkájáról

Jul
30
2024

Foglalkozásötletek természetes anyagokkal

Amikor gyerekekkel sétálunk egy parkban vagy az erdőben és hagyjuk őket szabadon felfedezni a környezetüket, gyakran kövekkel, botokkal, termésekkel térnek vissza, amiket mindenképp haza akarnak vinni, hiszen azok kincsek”! A becses darabok aztán jó esetben egy tálba kerülnek – igyekszünk esztétikus kompozícióban elrendezni őket, míg végül bomlásnak indulnak és a kukában végzik. Pedig számtalan módot kínálnak arra, hogy a segítségükkel közelebb kerüljünk nemcsak a természethez, de önmagunkhoz is és egymást is jobban megértsük. Az alábbi cikkben olyan gyakorlatokat mutatok be, melyeket akár szülőként is alkalmazhatunk otthon, terapeutaként pedig a foglalkozásainkon. Nem kell hozzá más, csak azok a természetben található anyagok, amelyeket amúgy is szívesen összegyűjtenek.
Tovább ›
Jun
24
2024

A természet gyógyító rendje — Interjú Antalfai Mártával a Katarzisz Komplex Művészetterápiás módszerről

Több Mosoly terapeuta is érdeklődik a Katarzisz Komplex Művészetterápia módszere iránt, amelynek egyik fontos pillére éppen a természethez, az évkörhöz való kapcsolódás. Így májusban dr. Antalfai Márta kiképző pszichoterapeutával, a Magyar C. G. Jung Analitikus Pszichológiai Egyesület és a Lelki Egészségvédő Alapítvány elnökével, a módszer kidolgozójával beszélgettünk.
Tovább ›
May
27
2024

Én is szarvassá váltam – személyes beszámoló a szarvaskúti szakmai napokról

Másfél évvel ezelőtt indultunk el a természethez kapcsolódás útján: Korbai Hajni kolléganőmmel elmerültünk az ökopszichológiai alapművekben, szakcikkekben, majd elkezdtük megismertetni a Mosoly Alapítvány terapeutáit és munkatársait is az ökotudatos szemlélettel. Lépésről lépésre haladva fedeztük fel azokat az ökopszichológiai módszereket, melyek illeszkednek a komplex művészetterápia és pszichodráma eszköztárába, melyekkel aztán megkínálhatjuk a Mosoly terapeutákat. Ennek jegyében tartottunk május 11-12-én egy szakmai elvonulást csodálatos zöld környezetben, a Bakonyban található Szarvaskúton. Az alábbiakban az ott szerzett élményekről írok.
Tovább ›
Apr
23
2024

Az Élet Fája – a fák élete a kelta évkörben és a környezeti művészetterápiában

Ahogy arról előző cikkünkben írtunk, az amerikai őslakosok kapcsolata a természettel a kölcsönös ajándékozáson és hálán alapul, egy olyan világszemléleten, melyben a természetnek nem urai, hanem gyermekei az emberek. Ian Siddons Heginworth és tanítványai hasonló természetközpontú megközelítésben írnak a környezeti művészetterápiáról. Integratív művészeti módszerüket már említettük egy korábbi Mosolyblog bejegyzésben az életfa szimbólumához kapcsolódóan. Most Heginworth két könyvén keresztül mélyebben is bemutatjuk ezt az izgalmas szemléletmódot, melyben a kelta évkör és a fák kiemelt szerepet töltenek be.
Tovább ›
Mar
20
2024

Földanya áramló haja

Előző cikkünkben az öko-művészetterápia kapcsán szót ejtettünk a természetben található anyagok művészeti célú felhasználásáról. Mostani írásunkban mélyebben foglalkozunk az anyagok etikus begyűjtésének módjával, valamint azzal a szemléletmóddal, melyben az élővilágot társunknak, tanítónknak tekintjük és a kölcsönösség elve szerint viszonozzuk ajándékait. Ehhez segítségül hívtuk egy indiántörzs ma élő leszármazottját, aki gyönyörű, lírai hangvételű könyvében a városi ember számára érthető formában adja át az ősi tudást.
Tovább ›
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Adományozok